Doğa’nın İnsan Oğluna Bir Mesajı Var: Covid-19

İnsanlık var olduğundan beri çeşitli hastalık ve salgınlarla mücadele etmiştir. Bu salgınlar döneminde büyük kayıplara yol açmış olsa da yıllar içinde yapılan bilimsel araştırmalar ve tıptaki ilerleme sayesinde çözümsüz görülen bazı hastalıklar şimdilerde normal görülmüştür. Şu an grip gibi atlattığımız birçok hastalık zamanında binler belki on binlerce insanın ölümüne yol açmıştır. Covid-19 salgını 2002 yılında çıkan Sars-cov ile aynı virüs ailesinden gelmiştir. Sars hastalığına hala özel bir aşı bulunamamıştır. Dünya sağlık örgütü tarafından geçmişteki benzer hastalıklara uygulanan tedavi yöntemleri izlenmiştir. Şu an da covid-19 için de aynı yöntem uygulanmaktadır. 


COVİD-19 UN EKONOMİK ETKİLERİ

Benim öngörüm üretici, gıda, tarım ve sanayinin bir kısmının kazançları düşecek ancak batmayacaklar. İşsizlik artacak. Ölümle burun buruna olan insanlar yağma ve hırsızlığa başlayacak. Bu da çok büyük bir kaosa sebep olacak. Covid-19’ un ekonomik etkileri en az bir yıl sürecek. Hizmet sektörü %80 oranda azalacak. Turizm sektörü zarar görecek. Tüm dünyada yeni, ekonomik, sosyal parametreler oluşacak. Çoğu sektör internet üzerinden hizmete başlayacak . Bu da bitcoin gibi sanal paraların değerlenmesine yol açacak. Teknolojisi ilerde olan ülkeler hızlı büyüme yaşayacak. Özellikle büyümekte olan ülkeler ekonomik kriz yaşayacak. Orta ve küçük ölçekli kobiler kredilere yönelecek ama bir yerden sonra kobilerin kapanış hızı artacak. Borçlanmalar artacak. Burdan doğan işsizlik de büyük artış gösterecek. Temel ürünler öncelikli olmak üzere tüm ürünlerde fiyat artışı yaşanacak. 10 Nisan 2019 tarihinde İç İşleri Bakanlığı tarafından “sokağa çıkma yasağı” kararı alınmasıyla ülke genelinde bazı sahnelere şahit olduk. Sokağa çıkma yasağına 2 saat kala halkın tekel bayilerde oluşturduğu yoğunluk bize şunu gösterdi; sigara ve alkole rağbet arttı. Bundan dolayı önümüzdeki süreçte de temel ihtiyaç maddesi olmayan sigara, alkol vb ürünlerin satışları artacak. Satıcılar bu gibi ürünlerde fiyat artışı uygulayabilir. Bu durumun sağlık ile ters orantılı olması hem üzücü hem de düşündürücüdür. 

COVİD-19’UN SOSYAL ETKİLERİ

Covid-19’un oluşturacağı sosyal etkiler bizim tahmin edeceğimizden çok daha fazla olacağı kanısındayım. Covid-19’un sosyal etkilerinin yıllar süreceği öngörülebilen bir durumdur. İnsanlarda psikolojik olarak toplu alanlardan uzak durma eğilimi olacak. İnsanlar arkadaşlarını, dostlarını ve akrabalarını gördüğünde sarılmaktan ve tokalaşmaktan kaçınacak. Alışveriş merkezlerine talep azalacak ve mağazalarda ürün deneme yapılmayacak. Spa ve spor kulüplerine rağbet azalacak. Evde yapılan sporlar önemli hale gelecek. Yaz ve kış tatilleri bir dönem ertelenecek. Toplumlarda strese bağlı anksiyete artışı olacak. Bu durumda psikologlara ve toplum bilimcilere çok iş düşecek. Son zamanlarda dünya genelinde oluşan dışa dönük sosyalleşme yerini bireysel sosyalleşmeye bırakacak. Bireysel sosyalleşmeden kastım insanlar tek başına vakit geçirmeyi öğrenecek ve herkes bireysel devrimini yaşayacak. Evin ve evde yaşamanın önemi artacak. Çiftlerde tahammülsüzlük oranı artmasıyla birlikte boşanmalar ve ayrılmalar artacak. İnsan ilişkilerinin değeri artacak. İnsanlar birbirleriyle görüşmenin, vakit geçirmenin önemini anlayacaklar. Bu sebeple birbirlerine daha özverili davranacaklar. Aile olmanın kıymeti anlaşılacak. Toplumlarda görülen ebeveyn-çocuk iletişimsizliği azalacak, anne – babalar çocuklarına daha verimli zaman ayırabilecek. Kültür sanata ilgi artacak. İnsanlar kişisel gelişime önem verecek. Hobilere zaman ayırma öncelik olacak. Sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya önem verilecek.

Covid-19 salgınının olduğu bu günlerde kendi ruhsal ve bedensel sağlığımızı korumamız gerekiyor. Sakinliğimizi koruyarak içinde bulunduğumuz bu dönemde kaosa sebebiyet verecek her türlü davranıştan uzak durmamız gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün bize sunduğu bilgilere göre bu salgın dünyanın geneline bulaşacak ve bağışıklık kazanıp kazanmadığımızı göreceğiz. Bizim şu anda yapmamız gereken evde kalıp sosyal mesafemizi ayarlamamızdır. Bunu yapma sebebimiz dünya genelinde sağlık sisteminin çökmesini engellemektir. Unutmayalım ki telaşla ve ani yapılan her şey durumun daha da kötüye gitmesine sebep olacaktır. Dünyamızın sağlıklı ve huzurlu günlere kavuşması en büyük temennimizdir.

Yorum Ekle

Son Yorumlar

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Bültenimize Abone Olun!