Kendin İçin Ne Yapıyorsun?

Hayatımızda birçok duygu değişimi yaşıyoruz. Bazen içimize sığamadığımız anlar yaşar çok mutlu oluruz, bazen çok üzülürüz ve bizi elimizden tutup kaldıracak, bizi yeniden umutlandıracak bir el ararız. Kimi zaman mutluluğumuza bir ortak arar, her anımızda birilerinin yanımızda olmasına ihtiyaç duyarız. Hayat bu ya, kimi zaman da başımızı yaslayabileceğimiz, huzuru aradığımız bir omuz ararız.

Şu günlerde ancak tarih kitaplarında rastlayabileceğimiz fakat gerçekliğinin bilincine vardığımız günler yaşıyoruz. Aslında bu güne baktığımızda zamanın hızla geçtiğini fakat olayların farklı bir boyutta tekrar ettiğini görüyoruz.

Bugün hayatımızda çok ciddi bir salgınla karşı karşıyayız. Hepimiz hayatımıza farklı şekillerde yaşıyoruz fakat salgın karşısında eşit kadere mecbur kalıyoruz.  Bu durumda bizim ve ailemizin sağlığı için evde kalıyor, sokağa çıkmayarak hastalık riskini en aza indirmeye gayret gösteriyoruz.

Çoğunlukla zamanımız hayatımızı sığdırdığımız okulda, kafelerde, çalışmakta olduğumuz iş yerlerinde geçiyordu. Kendimize yeteri kadar zaman ayıramıyorduk. Hayatımızda ki önceliklerimiz hepimizin farklıydı. Hayatı sığdırdığımız evimizde kendimizle baş başayız ve hayatın karmaşasından biraz da olsa arınarak, kendimize vakit bulabiliyoruz. Bununla birlikte hepimizin öncelikleri kendimizi düşünmek oluyor. Bu durumu lehimize çevirebilirsek, kendimiz için harika fırsatlar yaratabiliriz. Bunu nasıl başarabiliriz, hep birlikte düşünelim. 

Hayal Et!

Hayal etmek ruhumuzu besler, hayata olan bakış açımızı farklılaştırır, bizi çok yönlü bir insan kılar ve hayal edebilen bir insan ancak istediklerini yapabilir. Kendimizle yalnızız ve bu dönem iç dünyamıza dönebileceğimiz, ruhumuzu besleyeceğimiz çok vaktimiz var. Bu süreçte yapmak istediklerimizi gözden geçirmeli ve hayal kurmalıyız. Sonuçta geçmişimizi değiştiremeyiz ama geleceğimize ışık olabiliriz.

Plan Kur!

Hayatımızın bu değişikliğe alışması için elimizdeki imkanlarla, vaktimizi ne şekilde değerli kılmalıyız karar vermeliyiz. Öncelikle hedef koymalı ve o doğrultuda ilerlemeliyiz. Bunun için kendimize bir rutin belirlemeli, ilgi alaka duyduğumuz konuları deneyimleyerek kendimizi geliştirmenin, bu dönemin sonunda kendimize bir şeyler katabilmenin yollarını bulmaya çalışmalıyız.

Gerçekleştir!

Hayal ettiklerini, bu zamana kadar yapmak isteyip de bir türlü vakit bulamadığın aktivitelerini hayata geçirmenin tam sırası! Zamanımızı iyi değerlendirerek, umutsuzluğa ve karamsarlığa kapılmayı bir köşeye bırakarak yapacaklarımıza odaklanmalı ve kendimizi geliştirecek her türlü yararın peşinden koşmalıyız. Örneğin, ufkumuzu açacak bir kitap, görsel hafızamızı ve zevkimizi güçlendirecek filmler,  ruhun gıdası ve boş zamanlarımızın da yegane ilacı olan farklı müzik tarzlarını deneyimleyerek bu dönemi kaliteli vakit geçireceğimiz en doğru arkadaşlarımız. Şu günlerde kendi kendimizi şımartmalı ve kendimiz için en faydalı olanı yaparak bu işin içinden kendimize yaptığımız birikimlerle çıkabiliriz. 

Şunu unutmamalıyız ki, evde hayat var! Hem de koskoca bir dünyayı sığdıracak kadar hayat var. Evde sen varsın, hayallerin var, elinde bir şeyler üretebileceğin güç var… İleride kendimizle gurur duymamız için bu önemli fırsatı değerlendirmeliyiz.

Lucius Annaeus’un da dediği gibi ‘Yaşıyorsak, hala bir umut var.’

Yorum Ekle

Son Yorumlar

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Bültenimize Abone Olun!