Sözcüklerin Üzerimizdeki Etkisi

Ağızdan çıkan sözlere daima dikkat etmek gerekir. Söylediğimiz çoğu söz hayatımızı, düşüncelerimizi etkiler ve değiştirir. Bizim kullandığımız sözlerin yanında çevremizdeki kişilerin kullandığı sözler de çok etkilidir. Olumsuz düşünen, sizi aşağı çeken insanları fark ederek uzaklaşmanın size olacak olan faydası tahmin edemeyeceğiniz kadar çoktur.

Hep iki çiçek örneğini duymuşsunuzdur. Ayrı saksılara dikilen bu çiçeklerin birine iyi sözler söylenmiş diğerine ise tam tersi şekilde davranılmıştır. Bunun sonucunda kötü hitap edilen çiçeğin dikenli olduğu gözlemlenmiştir. İletişimin önemli öğesi olan sözler ile daha anne karnındayken hissederek bunlardan etkileniyoruz. Doğduktan sonra da bizzat karşılıklı etkileşim kurarak kişiliğimiz oluşuyor. Maalesef ki biz çocukluğumuzdaki bu etki bırakacak tavırların, sözlerin farkında olmadan bir şekilde büyüyoruz. Bilinçli birer insan olarak da bu etkilerin farkında olmak kendini tanıyarak bakış açısını yenilemek bizim elimizde.

Antik Çağ’da Pygmalion adında Kıbrıslı bir heykeltıraş “Ben Afrodit’ten bile daha güzel dünyanın en güzel kadınının heykelini yapacağım.” der. Bir süre sonra bu iddiasını gerçekleştirir. Daha sonra bu heykele aşık olur ve ona her gün aşk şiirleri yazar ve aşk şarkıları söyler. Bir gün heykel canlı bir kadına dönüşür. Burada görürüz ki içten gelerek söylenen güzel sözler taşa bile hayat verebilir.

Bu bir kehanet olarak bilinir ve inanmakta güçlük çekebilirsiniz. Ancak öyle olmamış ve bir deney ile bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 1968’de Profesör Rosenthal, Amerika Kaliforniya’da bir ilkokulda öğrenciler ile bir deney yapar. 5 tane üstün zekalı öğrenme kapasitesi yüksek çocuk seçer ve onları yetiştirmeleri için öğretmenlere takdim eder. Yılın sonunda seçilen 5 çocuk en yüksek notları alır ve en başarılı öğrenciler olurlar. Deneyin içindeki sır öğrencilerin rastgele seçilmiş olmasındadır. Bu çocuklar diğerlerinden farksızdır. Buradaki asıl farklılık çocuklara üstün zekalı çocuklar denip ona göre muamele edilmesidir. Öğretmenlerin çocuklara karşı pozitif tavrı önemli ölçüde etkili olmuştur. Artık öğretmenler çocuklara daha fazla ilgi ve alaka gösterir. Daha çok emek sarf ederek onları motive eder. Öğretmenlerin bu tavrı karşısında öğrenciler özel çocuk olduklarını düşünerek yapabileceklerine inanırlar. Böyle düşünceye sahip olan çocuklar daha çok çalışırlar. Sonrasında da başarılı olarak bunun meyvesini alırlar. Bu başarılar ile öğretmenlerin pozitif düşünceleri de pekişir.  Bunun adına Pygmalion etkisi denir. Bir kehanetten gelen heykeltıraşın adı verilir.

Sözlerin gücüne etkisine dikkat ederek yazımı Türkan Şoray’ın 1983’teki bir Kamu Spotu ile bitirmek istiyorum. 

Eğer bir çocuk aşağılanarak büyürse, kınama ve ayıplamayı

Düşmanlıklar içinde büyürse, kavga etmeyi

Aşağılanarak büyürse, çekingenliği ve ürkekliği

Utanç duygusuyla büyürse suçluluğu öğrenir.

Oysa bir çocuk hoşgörü ile büyürse sabırlı olmayı

Desteklenip yüreklendirilirse kendine güven duymayı, hakkına saygı duyulursa adil olmayı

Güven ortamında yetiştirilirse inançlı olmayı öğrenir.

1 comment

Son Yorumlar

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Bültenimize Abone Olun!